
Pleśń w pokoju dziecka
Pleśnie, czyli grzyby strzępkowe są częstym problemem występującym w polskich domach. Szczególnie często wykwity pleśni widzimy w łazience czy kuchni, czyli w pomieszczeniach, w których jest ciepło i wilgotno (takie warunki są idealne dla grzybów). Jednak pleśń może rozwijać się także w innych pomieszczeniach w naszym domu, w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym.
Wpływ pleśni na zdrowie
Pleśń widoczna na ścianach, sufitach, między fugami nie jest problemem tylko estetycznym. Grzyby pleśniowe są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przeprowadzone badania wskazują, że w naszych domach bytuje około 400 gatunków grzybów pleśniowych. Wiele z nich wytwarza kancerogenne mykotoksyny, a znajdujące się w powietrzu zarodniki pleśni często przyczyniają się do rozwoju alergii. Najczęściej występuje ona pod postacią:
· nieżytu błony śluzowej nosa
· astmy oskrzelowej
· alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych.
Nadmierna ekspozycja na pleśń może skutkować także infekcjami, bólami głowy, osłabieniem koncentracji.
Dzieci są szczególnie narażone a negatywne efekty obecności grzybów strzępkowych w naszych domach. Dlatego ważne jest by pokoje dziecięce były wolne od tych mikroorganizmów.
Dlaczego w pokoju dziecięcym rozwija się pleśń?
Wbrew pozorom pokój dziecka stanowi bardzo dobre środowisko dla rozwoju pleśni. Pokoje dziecięce często są niewielkie, w dodatku stosunkowo rzadko wietrzone i jest w nich ciepło. Obecność zwierząt domowych oraz dzielenie pokoju przez rodzeństwo zwiększa ryzyko wystąpienia pleśni. Przy odpowiedniej wilgotności (powyżej 60%) grzyby strzępkowe mają idealne warunki do wzrostu w pokoju dziecka.
Jak zapobiec rozwojowi pleśni?
By zapobiec rozwojowi pleśni, należy regularnie wietrzyć pokój. Zaleca się odsunięcie mebli od ścian, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Bardzo istotne jest zadbanie o czystość w pokoju, resztki jedzenia stanowią doskonałą pożywkę dla pleśni. Ważne jest zadbanie o czystość materaca oraz systematyczne wymienianie pościeli. Dywan warto zastąpić matą (dywany są doskonałym środowiskiem dla zarodników grzybów). Zamiast tapetować pokój, opłaca się zastosować farby antypleśniowe.
Warto również zadbać o odpowiednią równowagę mikrobiologiczną w otoczeniu swoim i dziecka. Ograniczyć populacje szkodliwych mikroorganizmów, na rzecz tych korzystnych dla zdrowia, które bardzo często oddziałują na siebie antagonistycznie. Można to osiągnąć dzięki oczyszczaczom powietrza Betterair. Rozpylają one probiotyki, które wyraźnie zmniejszają stężenie zarodników pleśni w pokojach. Dodatkowo są bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Urządzenia Betterair pozytywnie przeszły wszystkie testy bezpieczeństwa, a ich skuteczność w zwalczaniu zarodników pleśni potwierdzają niezależne badania.
Co zrobić, gdy w pokoju dziecięcym rozwinie się pleśń?
Gdy tylko dostrzeżemy wykwity pleśni na ścianie, powinniśmy natychmiast reagować. Niewielką pleśń możemy usunąć domowymi sposobami. Skuteczne będzie użycie sody oczyszczonej, octu czy olejku herbacianego. Jeżeli pleśń na ścianie czy suficie osiągnęła spore rozmiary, konieczne będzie zastosowanie preparatów grzybobójczych. W takiej sytuacji dziecko musi tymczasowo opuścić swój pokój, gdyż mogą one zaszkodzić jego zdrowiu.