
Pleśń w domu, jak ją usunąć?
Rozwijająca się na ścianach pleśń jest powszechnie występującym problemem w polskich domach. Grzyby strzępkowe rozwijające się w pomieszczeniach stanowią istotne zagrożenie dla naszego zdrowia. Są częstą przyczyną alergii oraz wytwarzają kancerogenne mykotoksyny. Ekspozycja na pleśń może skutkować również dusznościami, osłabieniem koncentracji, bólami głowy i mięśni. W skrajnych przypadkach może przyczynić się do wystąpienia chorób serca, nerek oraz wątroby.
Kiedy pleśń rozwija się w naszym domu?
Pleśń ma bardzo niewielkie wymagania odżywcze, dlatego materiały budowlane, tynki, tapety są wbrew pozorom doskonałą pożywką dla tych mikroorganizmów. W dodatku, jeśli w naszym domu panuje wilgoć, a pomieszczenia nie są regularnie wietrzone, pleśnie mają idealne warunki do wzrostu (grzyby strzępkowe rozwijają się przy wilgotności powyżej 60%).
Lepiej zapobiegać niż leczyć
W przypadku pleśni najlepiej w ogóle nie dopuścić do jej rozwoju w naszym domu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wentylację i regularnie wietrzyć pomieszczenia. Jednak samo wietrzenie może nie wystarczyć. By zapobiec rozwojowi pleśni w naszych domach, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, który skutecznie zwalcza zagrażające zdrowiu zarodniki pleśni. Produkty Betterair z formułą Enviro-Biotics rozpylają probiotyki, dzięki którym powietrze w domu staje się wolne od spor grzybów. Produkty Betterair pomogą również, gdy wykwity pleśni pojawią się na ścianach. Nie usuną problemu, ale ograniczą przyczynę wzrostu pleśni w mieszkaniu. Jest to możliwe dzięki wzbogaceniu mikrobioty domu w nieszkodliwe dla człowieka drobnoustroje o właściwościach fungistatycznych.
Domowe sposoby na usunięcie pleśni
Gdy dostrzeżemy pierwsze wykwity pleśni na ścianach czy suficie, powinniśmy szybko zareagować. Zamalowanie widocznej grzybni nie jest rozwiązaniem. Grzyb bez problemu będzie się rozrastać, tworzyć nowe zarodniki i zatruwać powietrze w naszym domu.
Jeśli widoczna grzybnia jest niewielka, wystarczą domowe sposoby na pozbycie się pleśni. Do walki z pleśnią możemy użyć:
· sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie
· octu (lub jego roztworu)
· roztworu z olejku herbacianego
· detergentu na bazie chloru
· wysokoprocentowego alkoholu.
Po mechanicznym usunięciu widocznej grzybni, zakażone miejsce należy potraktować wybranym przez nas specyfikiem i poczekać aż to miejsce wyschnie. Taki zabieg powinno się powtórzyć przynajmniej kilka razy. W przypadku zastosowania sody, pianę należy po kilku minutach zmyć czystą, ciepłą wodą i poczekać aż porządnie wyschnie.
Gdy domowe sposoby nie pomagają
Jeśli pleśń zdążyła porządnie zadomowić się w naszym mieszkaniu, domowe sposoby nie wystarczą. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po specjalistyczne środki grzybobójcze – należy je stosować według zaleceń producenta. W niektórych sytuacjach niezbędny jest remont. Wówczas trzeba skuć stary tynk, pozbyć się zapleśniałych fug oraz silikonowych uszczelnień. Po usunięciu zajętego pleśnią miejsca nakładamy na niego specjalistyczny środek grzybobójczy i czekamy aż dokładnie wyschnie zanim przystąpimy do dalszych prac.