
Objawy alergii na kurz
Kurz domowy składa się z wielu elementów. Głównie ze złuszczonego naskórka ludzi i zwierząt domowych. Jednak w kurzu można znaleźć także włosy, ślinę, włókna ubrań, dywanów, fragmenty owadów i ich odchodów oraz resztki jedzenia. Kurz domowy jest doskonałym źródłem alergenów takich jak zarodniki pleśni, pyłki roślin, sierść zwierząt. Jednak to roztocze są główną przyczyną alergii na kurz domowy.
Czym są roztocze?
Roztocze kurzu domowego są mikroskopijnymi pajęczakami bytującymi w każdym domu. W naszym klimacie występuje głównie roztocze z rodziny Pyroglyphidae, a najczęściej spotykanym gatunkiem jest Dermatophagoides pteronyssinus.
Roztocze bytują praktycznie wszędzie, w materacach, pościeli, dywanach, kocach, na podłodze, książkach czy meblach.
Roztocze żywią się głównie złuszczonym naskórkiem oraz zarodnikami grzybów. Oznacza to, że w naszych domach mają praktycznie nieograniczony dostęp do pokarmu. Już 1,5 grama złuszczonego naskórka (średnio tyle naskórka traci człowiek w ciągu doby) wystarczy na wyżywienie wielu tysięcy roztoczy przez kilka miesięcy.
Objawy alergii na kurz
Roztocze są źródłem bardzo wielu białek uczulających. U osób uczulonych na roztocze, narażenie na ich alergeny może skutkować:
– astmą atopową
– całorocznym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa
– alergicznym zapaleniem spojówek
W niektórych przypadkach ekspozycja na alergeny roztoczy odgrywa znaczną rolę w atopowym zapaleniu skóry.
Do innych objawów uczulenia na kurz zalicza się:
– kichanie
– kaszel
– duszności
– wodnisty katar
– bóle głowy
– swędząca wysypka
– łzawienie oczu
– zaburzenia snu i koncentracji
Osoby, które są uczulone na roztocze, niekiedy cierpią również na alergię pokarmową. Mogą reagować alergicznie na: krewetki, ślimaki, skorupiaki. Jest to spowodowane podobną budową alergenów (tzw. reakcja krzyżowa).
Jak ograniczyć obecność roztoczy w domu?
Osoby uczulone na kurz powinny zwrócić szczególną wagę na czystość i jakość powietrza w swoim domu. Chcąc ograniczyć populację roztoczy w domu, należy regularnie i dokładnie sprzątać mieszkanie, by nie zalegał w nim brud. Warto zrezygnować z dywanów i wykładzin, które są doskonałym środowiskiem bytowania dla roztoczy. Firany zaś można zastąpić roletami. Pościel, koce, poduszki powinny być regularnie prane i prasowane. Wskazane jest również częste wietrzenie pokoi.
Jednak te działania profilaktyczne nie są w 100% skuteczne. Alergeny roztoczy wciąż będą obecne w domu, po prostu będzie ich nieco mniej. By dom alergika stał się jego azylem niezbędna jest technologia pozwalająca zwalczyć białka powodujące alergie. Jest to możliwe dzięki probiotycznej formule Enviro-Biotics, która traktuje alergeny jako źródło składników odżywczych. Efektem czego, jest drastyczne zmniejszenie stężenia alergenów, a alergia dokucza w dużo mniejszym stopniu. Skuteczność produktów Betterair w zwalczaniu alergenów, a tym samym w zapobieganiu rozwoju alergii i astmy alergicznej została potwierdzona niezależnymi badaniami.