
Kiedy powstaje pleśń na ścianie
Grzyby strzępkowe potocznie nazywane pleśniami, powszechnie występują w naszym środowisku. W otoczeniu człowieka najczęściej spotyka się 3 typy pleśni:
– sprzężniaki
– workowce
– grzyby niedoskonałe
W budynkach mieszkalnych można spotkać ponad 400 gatunków grzybów pleśniowych. Przeprowadzone badania wyraźnie wskazują, że nasze mieszkania bardzo często są zanieczyszczone sporami pleśni. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenie zarodników pleśni w powietrzu szkodzi naszemu zdrowiu. Grzyby strzępkowe przyczyniają się do występowania alergii oraz powodują infekcje (zagrożone są zwłaszcza osoby z obniżoną odpornością). Ponadto wiele z gatunków bytujących w domach wytwarza mykotoksyny. Związki te poważnie zagrażają zdrowiu i życiu- mają właściwości kancerogenne, teratogenne i neurotoksyczne.
Warunki wzrostu pleśni
Pleśń w naszych domach rozwija się, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki. Nie jest to trudne, ponieważ grzyby pleśniowe są organizmami o bardzo niewielkich wymaganiach. Mogą się rozwijać w środowiskach ubogich w substancje odżywcze, które często są niedostępne dla innych mikroorganizmów, np. na tworzywach sztucznych, tapetach, tynku, firanach, dywanach. Pomieszczenia, w których panuje wysoka wilgotność powietrza i podłoża oraz temperatura są idealnymi warunkami do życia dla pleśni. Jednak wiele z nich potrafi przeżyć również w skrajnie suchych środowiskach. A zarodniki i konidia grzybów są w stanie przetrwać w warunkach suszy przez wiele lat. Większość grzybów pleśniowych jest zdolna do wzrostu w temperaturze 18-32 °C, jednak zakres temperatury, w którym mogą przeżyć, jest znacznie szerszy, wynosi 6-60 °C.
Przyczyny powstawania pleśni w domu
Przyczyn rozwoju pleśni w naszym mieszkaniu może być wiele. Najczęstszą przyczyną pojawienia się pleśni w mieszkaniu, jest zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach, spowodowana głównie nieodpowiednią wentylacją. Zaburzona równowaga ekosystemu w domu, również sprzyja rozwojowi pleśni. W praktyce oznacza to, że w środowisku występuje za mało naturalnych wrogów grzybów, czyli bakterii o właściwościach grzybobójczych i fungistatycznych.
Jeśli mimo odpowiedniej wentylacji i zachowania odpowiedniej równowagi mikrobiologicznej w domu, nie możemy pozbyć się pleśni, oznacza to dużo poważniejsze problemy w naszym mieszkaniu.
Przyczyną nadmiernej wilgoci mogą być: nieodpowiednia konserwacja budynku, brak napraw, przeciekająca rura czy dach. Czasami wilgoć w pomieszczeniach jest spowodowana wadami konstrukcyjnymi budynku, np. brakiem izolacji lub złym jej wykonaniem. Gdy izolacja ścian budynku nie jest prawidłowo wykonana, tworzą się tak zwane mostki termiczne, przez które ciepło „ucieka” z budynku. Na mostkach może skraplać się woda, co prowadzi do zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni.
Grzyby strzępkowe nie są problemem tylko starych budynków. Duża wilgotność występuje także w nowych domach i blokach. Deweloperzy często chcą jak najszybciej oddać mieszkania do użytku i mury mogą nie zdążyć porządnie wyschnąć. A to przyczynia się do rozwoju pleśni.