Jak długo SARS-CoV-2 pozostaje na powierzchniach_ (1)

Jak długo SARS-CoV-2 pozostaje na powierzchniach?

Koronawirus z Wuhan rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Do zakażenia może dojść nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą na Covid-19. Zachorować możemy również, gdy dotkniemy powierzchni lub przedmiotu,  na których znajdują się cząsteczki wirusa, a następnie przeniesiemy te cząsteczki do ust, nosa bądź oczu.

Jak długo koronawirus może przetrwać na przedmiotach?

Nie wiemy dokładnie jak długo SARS-CoV-2 może przetrwać na przedmiotach z różnych materiałów, które dotykamy każdego dnia. Jednak wcześniej przebadano pod tym kątem inne wirusy z tej samej rodziny koronawirusów. Dzięki tym danym wiemy mniej więcej jak długo dany przedmiot, stanowi zagrożenie, gdy znajdą się na nim cząsteczki SARS-CoV2. Poniżej przedstawiamy spis materiałów oraz orientacyjny czas „życia” koronawirusa na przedmiotach z tych materiałów.

– Tworzywa sztuczne, np. butelki, uchwyty w komunikacji miejskiej, telefony – 2-3 dni

– Drewno, np. meble, blaty kuchenne – do 4 dni

– Metal, np. biżuteria, sztućce, klamki – 5 dni

– Stal nierdzewna, np. zmywarki, lodówki, garnki – do 3 dni

– Aluminium, np. puszki, folia aluminiowa – 2-8 godzin

– Karton – 24 godziny

– Szkło, np. szklanki, okna – do 5 dni

– Papier – w tym przypadku czas przetrwania dla waha się od kilku minut do nawet 5 dni dla różnych koronawirusów.

Oczywiście nie są to wszystkie powierzchnie, na których SARS-CoV-2 może przetrwać przez dłuższy czas bez żywiciela. Cząsteczki wirusa można znaleźć także na tkaninach, butach i wielu innych przedmiotach. Jak widać czas przetrwania koronawirusa w dużej mierze, zależy od materiału, na którym się znajduje, jednak powierzchnia z cząsteczkami wirusa zwykle stosunkowo długo stanowi potencjalne źródło zakażenia. Nie wiemy jeszcze, czy wystawienie na ciepło lub promienie słoneczne skraca czas, osiadania wirus na powierzchniach.

Co możemy zrobić, by powierzchnie w naszym domu były bezpieczniejsze?

W dobie koronawirusa powinniśmy szczególnie dbać o czystość i higienę, by uniknąć zakażenia i ograniczyć transmisję SARS-Cov-2. Niezbędne jest częste mycie (wodą z mydłem!) lub dezynfekowanie rąk. Produkty, które przynosimy ze sklepu, również warto od razu umyć lub zdezynfekować. Także blaty, stoły w naszych domach i miejscach pracy powinniśmy regularnie czyścić. To samo dotyczy również komputerów, telefonów i wielu innych przedmiotów. Dezynfekcja powierzchni 62–71% etanolem, 0,5% nadtlenkiem wodoru lub 0,1% podchlorynem sodu, szybko i skutecznie dezaktywuje obecne na przedmiocie cząsteczki koronawirusa. Niestety nie jesteśmy w stanie dezynfekować wszystkiego non stop. Jednak dbanie o czystość, różnego rodzaju powierzchni, z którymi nieustannie mamy kontakt, nie musi być trudne. Produkty betterair® mogą dbać o czystość przedmiotów w naszym domu za nas. Rozpylają one probiotyki Enviro-Biotics®, które oczyszczają z wirusów i drobnoustrojów nie tylko powietrze, którym oddychamy, ale także wszelkiego rodzaju powierzchnie, które dotykamy każdego dnia.

Literatura:

New England Journal of Medicine: „Aerosol and surface stability of SARS-CoV-2 as compared with SARS-CoV-1.”

Journal of Hospital Infection: „Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents.”

Przewiń do góry