D.R. klinika plastyczna i rekonstrukcyjna

case study – Betterair Enviro-Biotics®, próba skuteczności

Wprowadzenie:

W ostatnich latach wzrosła świadomość faktu, że środowiska wewnętrzne są zanieczyszczone patogenami (bakteriami i grzybami pleśniowymi), które dostają się do środka i rozwijają z wielu przyczyn, takich jak: zanieczyszczone kanały powietrzne systemów HVAC i fakt, że istnieje duża rotacja ludzi, tak jak np. w klinikach medycznych. 

Chociaż kliniki te są codziennie czyszczone i dezynfekowane w ramach ciągłej konserwacji, detergenty chemiczne i ich aktywne składniki niekoniecznie docierają do wszystkich zanieczyszczonych powierzchni i przedmiotów (takich jak kanały powietrzne i kratki, blaty pod stołami i inne). Co więcej, zastosowane chemikalia, które mają oczyścić i pozbyć się mikroorganizmów, niestety mają również niekorzystne działania uboczne. Powszechne stosowanie chemikaliów powoduje, że bakterie mogą rozwinąć odporność, a nawet stać się bardziej agresywne. W przestrzeniach, w których wykonywane są procedury kliniczne na ludziach, narażenie na infekcje jest znacznie bardziej niebezpieczne i może powodować poważne komplikacje.

Dr Ron Azaria (klinika D.R.) poprosił betterair® o przeprowadzenie próby skuteczności, wdrażając system Enviro-Biotics® w celu stworzenia zrównoważonego środowiska mikrobiologicznego zarówno dla pacjentów, jak i personelu kliniki. Badanie i jego wyniki opisano poniżej.

4 października (pierwszego dnia próby) w centralnym układzie klimatyzacji zainstalowano dedykowane urządzenie firmy betterair®.

Próba została przeprowadzona od 4 października 2019 r. do 9 listopada 2019 r. – łącznie 36 dni. W okresie próbnym istniały 3 harmonogramy pobierania próbek w 6 różnych lokalizacjach wewnątrz kliniki: w 1 dniu, 17 dniu i w  36 dniu próby.

Wyniki:

  1. Liczba bakterii chorobotwórczych zmniejszyła się o ponad 98% już w początkowej fazie.
  2. Liczba grzybów chorobotwórczych spadła o 58% w dniu 17 i o ponad 98% w pozostałym okresie badania.

Jeśli chodzi o Enviro-Biotics® firmy betterair®, probiotyki przejęły środowisko prawie całkowicie i były obecne we wszystkich poddanych testom obszarach, nawet w najtrudniejszych lokalizacjach, do których trudno było dotrzeć konwencjonalnymi chemikaliami.

Wnioski:

Enviro-Biotics® firmy betterair® udowodniły swoją efektywną obecność, przez trwałą i ogromną redukcję patogenów (bakterii i grzybów pleśniowych) w stosunkowo krótkim czasie, co oznacza, że równowaga mikrobiologiczna środowiska została całkowicie przywrócona.

Przewiń do góry