Co zrobić z pleśnią w łazience_ (2)

Co zrobić z pleśnią w łazience?

Widoczne wykwity pleśni są bardzo częstym problemem pojawiającym się w budynkach i to nie tylko mieszkalnych. Szczególnie często grzyby strzępkowe rozwijają się w łazienkach, gdzie mają doskonałe warunki do życia. Widoczne naloty pleśni, oznaczają że powietrze w danym pomieszczeniu jest bardzo zanieczyszczone zarodnikami grzybów, a te stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest zapobieganie powstawania pleśni i zwalczanie jej, gdy tylko się pojawi.

Dlaczego pleśń rozwija się w łazience?

Standardowe łazienki w polskich domach przeważnie są niewielkie, w dodatku często nie ma w nich okien. Brak przewiewu i wysoka wilgotność powietrza, która panuje w łazience, są idealnymi warunkami dla tych mikroorganizmów. Zwłaszcza gdy dodatkowo wentylacja nie działa prawidłowo.

Oznaką pleśni w łazience są czarne, szare lub zielone naloty na fugach i silikonach przy kabinie prysznicowej i w rogach wanny. Jeśli pomieszczenie nie jest całkowicie pokryte płytkami, naloty pleśni będą widoczne także na ścianach i suficie.

Co zrobić, gdy pleśń pojawiła się w łazience?

Gdy dostrzeżemy pierwsze niepokojące oznaki bytności pleśni w naszej łazience, powinniśmy szybko podjąć odpowiednie kroki. Pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia i nie wolno pozwolić, by rozwijała się w naszym domu. Skuteczną metodą na ograniczenie wzrostu pleśni jest stosowanie produktów betterair®. Probiotyki tej marki działają antagonistycznie w stosunku do zarodników pleśni, znacząco zmniejszając ich stężenie w powietrzu i na powierzchniach. Połączenie betterair® z domowymi sposobami na zwalczanie pleśni pomoże rozwiązać problem zagrzybionej łazienki. Do domowych sposobów walki z pleśnią zaliczamy:

– sodę oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie,

– ocet (lub jego roztwór),

– roztwór z olejku herbacianego,

– detergent na bazie chloru,

– wysokoprocentowy alkohol.

 

Jeśli jednak pleśń w łazience rozwijała się latami, domowe sposoby na jej usunięcie nie będą skuteczne. Wówczas może pomóc profesjonalny preparat grzybobójczy. Jednak chcąc mieć absolutną pewność, że pozbędziemy się pleśni z łazienki, należy usunąć zagrzybione fugi i silikony. Warto też sprawdzić, czy na ścianach nie ma widocznych wykwitów pleśni. Jeśli są je również należy potraktować środkiem grzybobójczym.

 

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni po remoncie?

Dzięki dobrze przeprowadzonemu remontowi usuniemy pleśń, która rozwinęła się w łazience. Jednak należy pamiętać, że pleśnie mają tendencje do nawracania. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią wentylację i mikrobiotę naszej łazienki, wykwity pleśni najpewniej znowu się w niej pojawią za jakiś czas. betterair® wzbogaca mikrobiotę domu w nieszkodliwe dla ludzi drobnoustroje, które mają właściwości fungistatyczne. Dzięki stosowaniu probiotyków pleśń przestanie być problem, nawet w łazienkach, które są szczególnie narażone na zagrzybienie.  

Przewiń do góry