93709780_593719668153992_7312359134869848064_n

Astma - przyczyny, objawy i leczenie

W ogólnym pojęciu, pod hasłem: „astma” rozumie się przewlekłą chorobę układu oddechowego, która polega na skurczu oskrzeli i zaburzeniach oddychania. Nowoczesne metody naukowe pozwoliły na szczegółowe badanie przyczyn tego zaburzenia, w wyniku czego „astma” stała się pokaźnym zbiorem różnych chorób. Punktem wspólnym jest tutaj przewlekły stan zapalny dróg oddechowych. Najczęściej wywołują go czynniki alergiczne, ale medycyna zna również pojęcie astmy niealergicznej.

Astma – przyczyny

Powstawanie astmy wiąże się z zaburzeniami w obrębie układu immunologicznego. W przypadku astmy alergicznej konieczna jest ekspozycja na dany alergen. Organizm alergika zaczyna produkować duże ilości przeciwciał przeciwko substancjom, które w niewielkich dawkach nie dają dolegliwości u osób zdrowych. Mogą być nimi, np. alergeny wziewne roztoczy kurzu domowego lub sierść zwierząt. Po dostaniu się do oskrzeli są przyczyną powstawania przewlekłego stanu zapalnego. Liczne substancje czynne, produkowane przez komórki układu immunologicznego, powodują skurcz, zmniejszenie średnicy oraz obrzęk oskrzeli. Zwiększają także wytwarzanie lepkiego śluzu, który zmniejsza przepływ powietrza przez płuca.

Nie jest znana obecnie przyczyna powstawania astmy niealergicznej. Najpopularniejsza teoria, tłumacząca rozwój choroby mówi o szkodliwym działaniu wirusów albo bakterii.

Niezależnie od przyczyny, istnieją pewne czynniki, które wywołują napady duszności albo pogorszenie kontroli objawów u chorych na astmę. Zaliczymy do nich przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza oraz zakażenia układu oddechowego. Nie powinno więc dziwić, że astmatycy muszą zwracać szczególną uwagę na poziom czystości przestrzeni, w której żyją.

Astma – objawy

Najczęstszym objawem astmy są trudności w oddychaniu. Gdy dochodzi do pojawienia się ataku, kurczą się oskrzela. W efekcie zmniejszą się dostawy powietrza do płuc, a pacjent odczuwa duszność i ma problem z wydychaniem powietrza.

Astmie często towarzyszy suchy, napadowy kaszel, który w wariancie kaszlowym choroby może być jedynym jej objawem. Niekiedy może pojawić się uczucie dyskomfortu albo ucisku w klatce piersiowej.

Jeśli astma ma podłoże alergiczne, często towarzyszą jej inne choroby z tego spektrum, np.:

  • alergiczny nieżyt nosa,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • pokrzywka,
  • obrzęk naczynioruchowy.

Charakterystyczną cechą astmy jest zmienność nasilenia objawów w czasie trwania choroby. Pacjenci często zgłaszają pogorszenie w trakcie nocy oraz rano, tuż po przebudzeniu.

Astma – leczenie

Astma to choroba przewlekła, na którą nie ma cudownego lekarstwa. Dobra relacja lekarz-pacjent oraz właściwe przyjmowanie odpowiednich leków, w zależności od stopnia nasilenia objawów, stanowią klucz do jak najrzadszego pojawiania się napadów duszności.

Leki, stosowane w astmie, możemy podzielić na preparaty stosowane doraźnie, kiedy objawy pojawiają się nagle, oraz do stałego kontrolowania przebiegu choroby (przyjmowane przewlekle). Środki z pierwszej grupy mają za zadanie szybko przerwać skurcz, co powoduje ustanie duszności. Leki kontrolujące przebieg hamują proces zapalny oraz utrzymują mięśniówkę oskrzeli w rozkurczu. Nieleczony stan zapalny w perspektywie dłuższego czasu powoduje trwałe zmiany i stałe pogorszenie funkcji układu oddechowego.

Środki stosowane w astmie występują najczęściej w formie inhalatorów. Dla właściwego działania leków, ważna jest odpowiednia technika stosowania wziewek. W przypadku silniej zaznaczonych objawów, których nie udaje się opanować inhalatorem, istnieje możliwość leczenia pacjenta lekami w formie tabletek lub dożylnego podawania preparatów.

Przewiń do góry