
Alergia na roztocze kurzu domowego
Alergeny produkowane przez roztocze należą do czynników często wywołujących objawy alergiczne u osób podatnych. Kichanie, katar, zatkanie nosa czy osłabienie węchu w czasie sprzątania lub przebywania w zakurzonych pomieszczeniach mogą wskazywać na nadwrażliwość na roztocze kurzu domowego. Co robić, kiedy nawet w domu alergik nie może czuć się swobodnie i należycie wypoczywać?
Co to jest roztocze?
Do grupy roztoczy zaliczymy mikroskopijnej wielkości pajęczaki, bytujące w otoczeniu człowieka. Te małe żyjątka żywią się głównie złuszczonym ludzkim naskórkiem. Do prawidłowego rozwoju i rozmnażania potrzebują właściwych warunków. Ważne są odpowiednia temperatura otoczenia (optymalnie około 23oC), a także wilgotność powietrza (na poziomie 80%). Wszystko, czego potrzebują do życia, znajdują w materacach, meblach tapicerowanych, dywanach, firanach czy zasłonach, które stanową ulubione miejsce ich bytowania.
Jak dochodzi do powstania objawów alergii?
Substancje uczulające, wytwarzane przez roztocze, należą do grupy alergenów wziewnych. Unoszą się w powietrzu, skąd są wdychane przez alergika. Osadzają się na błonie śluzowej górnych dróg oddechowych, gdzie układ immunologiczny rozpoznaje obcy, szkodliwy czynnik i reaguje wyzwoleniem dużej ilości histaminy. Substancja ta odpowiada za powstawanie dokuczliwych dolegliwości, poprzez drażnienie zakończeń nerwowych (świąd) oraz rozszczelnienie naczyń krwionośnych (łzawienie, wodnisty katar).
Roztocze a całoroczny alergiczny nieżyt nosa
W przeciwieństwie do kataru siennego, utrzymującego w czasie pylenia danych roślin, uczulenie na roztocze powoduje najczęściej całoroczne utrzymywanie są objawów alergicznych. Męczące dolegliwości osiągają maksimum nasilenia najczęściej w miesiącach jesiennych i zimowych. Pomimo tego, że wiosną i latem pajęczaki mają lepsze warunki do rozwoju, nagromadzenie kurzu oraz brak wietrzenia pomieszczeń na przełomie jesieni i zimy sprawiają, że stężenie alergenów w otaczającym powietrzu osiąga wysokie wartości.
Jak leczyć alergię na roztocze kurzu domowego?
Alergie to choroby przewlekłe, co oznacza, że nie istnieją środki, które zapewniają całkowite wyleczenie. U niektórych chorych dochodzi do zmniejszania nasilenia objawów w czasie trwania choroby, jednak nie jest to reguła.
Najważniejszym sposobem, aby zapobiec rozwojowi męczących dolegliwości, jest unikanie kontaktu z alergenem. Jeśli objawy już wystąpią, mamy kilka opcji działania. Bez recepty dostaniemy w aptece leki przeciwhistaminowe w tabletkach lub kroplach do nosa/oczu. Hamują one rozprzestrzenianie się reakcji alergicznej. W celu opanowania dotychczasowych objawów, można zastosować spreje obkurczające naczynia krwionośne śluzówki. Specyfiki te łagodzą uczucie zatkanego nosa oraz katar. Bardzo dobre rezultaty uzyskuje się przy podawaniu donosowym glikokortykosteroidów, zgodnie z zaleceniami lekarza.
W jaki sposób unikać kontaktu z alergenami?
Aby utrzymywać stężenie alergenów roztoczy na możliwie najniższym poziomie, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kwestie higieniczne. Alergicy powinni zrezygnować z miejsc potencjalnego bytowania pajęczaków. Warto wymienić dywany czy materiałowe wykładziny na rzecz paneli albo płytek, zasłony można zastąpić roletami, a meble tapicerowane – skórzanymi. Odkurzacz wyposażony w filtr powietrza wysokiej jakości pochłonie znaczną część alergenów, obniżając szansę pojawienia się uczulenia. Warto zadbać o właściwy skład mikroflory w otoczeniu,